Heb je een beperkt reisbudget maar wil je op vakantie of tijdens je (wereld)reis toch zoveel mogelijk kunnen spenderen? Dan kan de Big Mac Index je mee je ideale bestemming(en) helpen bepalen.
De Big Mac index – ook wel “Burgernomics” genoemd- is een systeem in 1986 bedacht door het Engelse weekblad The Economist om op een informele manier koopkracht in verschillende landen te meten en te vergelijken. Het principe is gebaseerd op het feit dat de Big Mac van hamburgerketen McDonalds een product is dat overal ter wereld op dezelfde manier en met dezelfde ingrediënten wordt bereid. Toch verschilt de prijs wereldwijd, ondermeer door het verschil in lonen, inflatie, huurkosten, enz per land.
Die verschillen hebben ook invloed op de prijzen van restaurants, hotels, bezienswaardigheden, enz. Kortom, op alles waar je als reiziger op de bestemming mee te maken krijgt.
Duurste en goedkoopste hamburgers
Aan de prijs van een Big Mac kan je dus zien hoe duur of goedkoop een land is om er te eten, te verblijven, te leven, enz. Daarom is het soms interessant om die index te raadplegen als je je reisbestemming(en) kiest. De Big Mac Index krijgt 2 keer per jaar een update, en kan je – na registratie- gratis vinden op The Economist.
In deze landen, is een Big Mac momenteel (volgens de index van januari 2025) het duurst:
1) Zwitserland
2) Argentinië
3) Uruguay
4) Noorwegen
In deze landen, is een Big Mac momenteel het goedkoopst:
1) Taiwan
2) Indonesië
3) India
4) Egypte
5) Zuid-Afrika
Opgelet: de index is absoluut geen exacte wetenschap, wel een leuke prijsindicatie van de kostprijzen ter plaatse in verschillende landen ter wereld. Uiteraard moet je bij je reis ook nog de verplaatsingskosten naar de bestemming(en) rekenen.
Foto’s @ Unsplash/Pixabay
